Haber

OTC NEWS Röportajı

Botafarma Tıbbi Ürünler Ecza Deposu San. ve Tic. İth. İhr. Ltd. Şti’nden Ecz. Mehmet Lami Önal ve Gültaze Aşılıpınar ile faaliyetleri ve majistral ilaçlar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize biraz Botafarma Laboratuvarından bahseder misiniz?

1976 yılının Haziran ayında Botafarma Laboratuvarı adı ile kurulan firmamız; eczanelerde hazırlanan majistral ilaçlar konusunda günümüze kadar meslektaşlarımıza hizmet vermektedir. Bu çalışmayı ilk günden itibaren, kimyasal ve bitkisel droglar, gereken ambalaj malzemeleri, eczane donanımı (terazi, karıştırıcı, cam malzemeler, manyetik ısı cihazları, kapsül makineleri, su banyoları) gibi ürünleri üretim, ithalat ve iç tedarik ile meslektaşlarımıza en uygun kalite ve standartlarda sunarak günümüze kadar sürdürmekteyiz. 2014 yılında Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan aldığımız, Ecza Deposu ruhsatı ile GMP, ISO 22716-207 standartlarını elde eden firmamız; meslektaşlarımız ile beraber güçlü olmanın haklı gururunu taşımaktadır. Daima amatör olmayı hedefleyen, eczacılarımızın yanınızda duran, profesyonel bir firma olan Botafarma; üretken meslektaşlarını ve onların teknik sorunlarını gidermeyi görev bilmektedir.

Eczanelere yönelik drog ve laboratuvar malzemeleri olarak hangi ürünleriniz var?

Laboratuvar malzemeleri, ambalaj malzemeleri ve droglardan oluşan 400’e yakın geniş bir ürün yelpazemiz bulunmaktadır.

Ürünlerinizi eczacılara nasıl ulaştırıyorsunuz? Eczacılar bu tür ürünleri alırken nelere dikkat etmeli?

Ürünlerimizi eczanelere şehir içinde kendi servislerimizle, şehir dışında ise kargo şirketleri ile ulaştırıyoruz. Saat 16.00’ya kadar gelen siparişleri aynı gün içinde kargo şirketine veya eczaneye ulaştırıp, kalanları ertesi güne aktarmaktayız. Eczacı meslektaşlarımızın öncelikle sağlam ambalaj teslim almaları gerekmektedir. Sonraki aşamada, soğuk zincir ile gelecek ürünlerde ısı kontrolü, diğer tüm ürünlerde miat ve seri no, kontrol no ve ambalaj durumu gözden geçirilmelidir. En önemli konu ise Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almış GMP onaylı ecza depolarından produi (drog) talep edilmesidir. Firmamız tüm produi’leri miadı dolduğunda geri almak ve meslektaşına yeni miadlı ürünü ücretsiz vermekle zorunludur. Bu gelişi güzel firmalardan alınan ürünleri kapsamaz. Meslektaşımız her ürünün, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS)’nu talep edebilir. Eczacıya ulaşan drog Botafarma garantisindedir. Toplum sağlığında severek sorumluluk üstlenmek firmamızın ilkesidir.

Majistral ilaç nedir?

Majistral ilaç; Yasalara göre, hekimlerin; hasta özelliklerini, hastalık nedenlerini dikkate alarak, eczacılara reçete ile gönderilen, eczacının hazırlayacağı ilaçlardır. Güncel olarak bazı hekimler piyasada bulunmayan veya pahalı olan bazı müstahzarları da reçete ile eczacılara sevk etmektedir. Ayrıca yüksek dozlu müstahzarları, kapsül, pomad, solüsyon şeklinde seyreltmeyi reçetelerde izlemek mümkündür.

Majistral ilaç hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Majistral ilaç hazırlarken; Vestiyer ve çaydanlığın bulunmadığı asgari laboratuvar görüntüsündeki bir ortamda, ilaç yapmanın ve zevkini kavramış bir meslektaş olmalıdır. Hijyen, temizlik ve intizamlı bir ortam, istenen drogların göz önünde bulunduğu bir masa ve raf sistemi kullanılmalıdır. Cam malzeme, terazi, spatül, manyetik karıştırıcı gibi aparatlar majistral ilaç hazırlamanın ön koşullarıdır. Hazırlanmış ilacın kaydı yasal gerekliliktir. İlacın son ambalajı ve bunun hasta üzerinde oluşturacağı psikolojik bakış açısını ihmal etmemek gerekir.

İhracatınız var mı?

İhracat yapan firmalara, fason olarak kozmetik üretim yapmaktayız.

Hastanelere de hizmet veriyorsunuz sanırım?

Hastane, diş hekimleri, veteriner klinikler hizmet verdiğimiz sektörlerdir.